Trasa Bieruń - Tychy - Wyry - Mikołów (B3)

długość trasy : około 40 km

początek trasy : Nowy Bieruń (dworzec PKP)

a/

Z bieruńskiego dworca czarny szlak turystyczny (ul. Kosynierów) poprowadzi nas najpierw do ul. Warszawskiej, potem wzdłuż niej do kościoła. Przed kościołem skręcamy w lewo i ul. Budzyńskiej, opuszczamy zabudowania Bierunia Nowego. Po przekroczeniu strumienia Zerowy w prawo czerwonym szlakiem turystycznym (i niebieskim rowerowym) do Bijasowic. Czerwony szlak turystyczny będzie nas prowadził aż  do            Tychów-Paprocan. Wyjeżdżając z Bijasowic droga zmienia się z asfaltowej w polną, z polnej w ścieżkę. My dążymy uparcie w stronę ściany lasu. Jadąc przez las docieramy do ul. Turystycznej (6,2 km) którą przecinamy.

b/

Znaki czerwonego szlaku turystycznego doprowadzą nas do torów kolejowych jadąc wzdłuż nich (skręcamy w lewo) trafimy do centrum Bierunia Starego. Jadąc ul. Staromłyńską i Krakowską trafimy na bieruński rynek (10,2 km).

godne uwagi : uroczy ryneczek, a na ul. Krakowskiej kościół pod wezwaniem św. Walentego.

c/

Z rynku wyjażdżamy ul. Licealną, za mostem w lewo (wdłuż rzeki Mlecznej) do ul. Wrześniowej (tutaj w prawo). Po wjechaniu w ul. Łysinową w lewo. Rzekę przekraczamy jeszcze raz skręcając w lewo do mostu, a za nim w prawo do uilcy biegnącej wzdłuż rzeki. Dojedziemy tą drogą do kolejnego mostu i  granicy  gmin. Po minięciu tablicy "gmina Bojszowy" wypatrujemy miejsca gdzie szlak czerwony skręca w prawo. Jedziemy ścieżką zdłuż linii lasu aż dotrzemy do ul. Barwnej (którą przecinamy) (14,8 km).

d/

 Czerwony szlak zaprowadzi nas do tyskiej dzielnicy Cielmice. Ulicami Nadrzeczną, Jedności (w lewo) i Strzelecką (w prawo) i pod ul. Beskidzką (droga na Bielsko) dojeżdżamy do Paprocan, w okolice "Piramidy" i ośrodka wypoczynkowego "Paprocany". Jadąc wzdłuż jeziora Paprocańskiego (mamy je po lewej ręce) docieramy do miejsca gdzie na drzewie mamy szlak czerwony czarny i niebieski (20km).

e/

Teraz naszym przewodnikiem będzie szlak niebieski. Porzucając po drodze szlak czerwony, a następnie czarny jedziemy lasami szlakiem niebieskim do Wyr (Gostynia) (29,4 km). Po wyjechaniu z lasu skręcamy w prawo za znakami w ul.Tęczową. Wygodną ścieżką cały czas przy ścianie lasu zmierzamy do centrum Wyr. Szlak prowadzący ul. Tęczową przechodzi na ul. Wagonową, następnie a dalej w ul. Puszkina. W miejscu skrzyżowania z ul. Dąbrowszczaków szlak niebieski biegnie w lewo, my jedziemy ul. Dąbrowszczaków w prawo pod górę i po łuku w dół. Docieramy do ul. Pszczyńskiej, przecinamy ją i jedziemy dalej prosto mimo zniechęcających znaków.

godne uwagi: pozostałości dawnych umocnień z 39 roku (m.in. bunkier)

f/

Polna droga miedzy polami wiedzie nas coraz wyżej w stronę Góry Jana. Brak znaków musimy zastąpić nosem tropiciela i zmierzać do najwyższego punktu z pomnikiem, kapliczką św. Jana. Za kapliczką prosto w kierunku Mikołowa. Po dotarciu do ul. Przyjaciół prosto do centrum Mikołowa. poprzez park Planty trafiamy na mikołowski rynek (40 km).

g/

dalej do Katowic np. jak w trasie M2 lub C7.