Trasa Łaziska Górne –  Bujaków - Chudów - Mikołów - Katowice (C1)


 

Początek trasy: Łaziska Górne (Brada), przystanek PKP

 Długość trasy: około 30 km

 

 

a/

Z peronu schodzimy w dół do ul. Torowej, skręcamy w kierunku zachodnim i jedziemy równolegle do torów. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i spotykamy się z niebieskim szlakiem turystycznym (skręcamy w prawo). Tą ulicą (ul. Myśliwską) a następnie  ul. Szkolną dojeżdżamy do Bujakowa (3.5 km).

godne uwagi : kościół parafialny p.w. św. Mikołaja (XVI w), parafialny ogród botaniczny

b/

Opodal kościoła znajdujemy czerwone znaki szlaku turystycznego (ul. Chudowska). Ładną drogą wśród pól zmierzamy do Chudowa. Po minięciu zakrętu ulica zmienia nazwę na ul. Szkolną. Cały czas prosto aż do przecięcia z ul. Topolową. Po przejściu ul. Topolowej ścieżką wysadzaną drzewami zmierzamy prosto do zamku (7,8 km).

godne uwagi: ruiny zamku XVI w. W tej chwili rekonstruowany. Obok spichlerz z XVIII w.

c/

Objeżdżając zamek spotykamy zielony szlak turystyczny. Poprowadzi nas on przez pola (na rozgałęzieniu polnych dróg w prawo) w kierunku ul. Zabrska. Po przecięciu ul. Zabrskiej wjeżdżamy w ul. Darwina. Przekraczamy ul. Przelotową i ul. Wolności wjeżdżamy do Paniowy. Za kościołem w dół ul. Staromiejską (niebieski szlak turystyczny). Z prawej strony ul. Graniczna, skręcamy. Dalej w ul. Zrębową i jeszcze raz w prawo w ul. Zgody.

godne uwagi : Drewniany kościół Piotra i Pawła z XVIII w. Architektura i wyposażenie barokowe.

d/

Ulica Zgody i niebieski szlak wyprowadzą nas w pole. Polną drogą jedziemy do Śmiłowic. Za szlakiem niebieskim skręcamy w lewo, wjeżdżamy między zabudowania. Na ul. Kawalca w prawo do góry. Na szczycie ulicy, w lewo, przejeżdżamy między blokami w kierunku hotelu „Wiatrak”. Za hotelem, w dół do ul. Gliwickiej. Przecinamy ją (uwaga znaczny ruch samochodowy-brak oznakowanego przejścia) (15,9 km).

e/

Ulicą Reta Śmiłowicka wzdłuż linii lasu jedziemy aż do leśniczówki. Tutaj skręt w lewo i prawo (zielony szlak turystyczny). Dojeżdżamy do ośrodka jeździeckiego i dalej obok boiska do ul. Kościuszki. Skręcamy w prawo i wraz z czerwonym szlakiem turystycznym zmierzamy do ośrodka „Starganiec”(20,5 km).

f/

Ze „Stargańca” wyjeżdżamy połączonymi szlakami (czerwony, czarny, zielony), przecinamy ul. Owsianą i wjeżdżamy w lasy. Do Ligoty docieramy trzymając się konsekwentnie szlaku czerwonego. Przejeżdżamy przez park „Zadole” i ul. Wczasową do ul. Armii Krajowej. Jadąc w lewo (ul. Piotrowicką) na skrzyżowaniu z ul. Panewnicką (w prawo). Przy dworcu PKP Ligota w lewo, pod wiaduktem i ul. Kłodnicką do ul. Kościuszki, kilkadziesiąt metrów (za wiaduktem) powyżej pętli tramwajowej, w prawo w ul. Świętego Huberta do „Doliny Trzech Stawów” (29 km).