Trasa Chełm Śląski - Imielin - Mysłowice - Katowice (C2)

początek trasy : Chełm Śląski (dworzec PKP)

długość trasy : około 26 km

 

 

a/

Z dworca kolejowego w prawo ul. Stacyjną i zielonym szlakiem turystycznym do ul. Śląskiej, skręt w lewo do centrum Chełma Śl. Przy Urzędzie Gminnym w lewo do ul. Wiosennej tam w prawo.

godne uwagi : kościół parafialny Świętej Trójcy z XVII w.

b/

Ul. Wiosenną prosto, przecinamy ul. Techników. Ulica Wiosenna zmienia się w polną drogę prowadzącą nas w stronę nasypu kolejowego i ul. Chełmskiej. Po przejechaniu pod wiaduktem skręcamy w prawo w ul. Sikorskiego (niebieski szlak turystyczny) (3 km). Szlakiem tym w ul. Wandy do zbiornika Imielińskiego. Jadać w lewo brzegiem zbiornika natkniemy się na niebieski szlak rowerowy. Droga co prawda piaszczysta, ale rekompensują nam to widoki. Szlak rowerowy łączy się ze szlakiem turystycznym niebieskim i doprowadza nas do ul. Maratońskiej (7,5 km).

c/

Szlak rowerowy skręca w prawo, a my w lewo ul. Maratońską. Przecinamy ul. Zachęty i pod górę jedziemy do Stacji Uzdatniania Wody. Dalej prosto do ul. Ściegiennego, w prawo, następnie w lewo w ul. Satelicką. Po dojechaniu do ul. Wyzwolenia skręt w prawo i żółtym szlakiem turystycznym (10 km).

d/

Żółty szlak (im. ks. Kundery) wiedzie nas przez las w kierunku Mysłowic – Kosztowy. Po dojechaniu do ul. Długiej w lewo, a po przejściu przez tory (2 razy) w prawo za żółtym szlakiem. Mijamy 19-to wieczną kapliczkę, przydrożny krzyż i zbliżamy się do cmentarza i ulicy o tej samej nazwie. Za znakami w lewo przejściem pod drogą szybkiego ruchu. W prawo i w lewo ul. Chrzanowską do centrum Brzezinki (15,5 km).

e/

Z ul. Chrzanowskiej w prawo (ul. Brzezińska) i w lewo ul. Reja. Ul. Reja lekko pod górę do torów kolejowych. Za torami ulica zmienia nazwę na Leśną. Znów pod górę do skrzyżowania z ul. Pukowca, zmierzamy prosto (ul. Wybickiego). Przy szkole podstawowej w prawo w ul. Ofiar Września. Do końca tej ulicy, w lewo (ul. Leśna). Ulicą Leśną prosto do miejsca spotkania z czerwonym szlakiem turystycznym, tu w prawo w las, przejazdem pod autostradą do skrzyżowania z zielonym szlakiem turystycznym (20 km).

f/

Skręcamy w lewo i za znakami zielonego szlaku w kierunku Janowa. Szlak zielony łatwo tutaj zgubić. Po dojechaniu do ul. Mysłowickiej przecinamy ją i po drugiej stronie ulicy odszukujemy ścieżkę w las, przekraczamy nasyp z torami kolejowymi i po kilkudziesięciu metrach trafiamy na leśną drogę (to ul. Strumienna) którą jedziemy w prawo. Ulica Strumienna doprowadza nas po przekroczeniu mostku na strumieniu Bolina do ul. Leśnego Potoku. Szlak zielony biegnie w lewo my jedziemy w prawo. Na skrzyżowaniu z ul. Grodową w lewo. Następne skrzyżowanie w prawo ul. Zamkowa. Z ul. Zamkowej w lewo do rynku w Nikiszowcu (23,5 km).

godne uwagi : osiedle górnicze z początku XX w. zespół bloków zestawionych w czworoboki o wspólnych podwórzach, rynek, kościół. Wyjątkowe na terenie naszego regionu.

g/

Za kościołem wjeżdżamy w ul. św. Anny, przekraczamy ul. Szopienicką i jedziemy prosto ul. Górniczego Dorobku do samego końca. Dojechaliśmy do autostrady, skręcamy w prawo i ścieżką wzdłuż ogrodzenia do przejścia pod ul. Murckowską. Dalej dróżką w lewo do campingu Dolina Trzech Stawów (26 km).