Trasa Chełm Śl. - Chełmek - Jaworzno - Mysłowice – Katowice (C 5)

  

początek trasy : Chełm Śląski (dworzec PKP)

długość trasy około : 40 km

 

 

a/

Po zejściu z peronu kierujemy się w prawo w stronę ul. Błędów/Stacyjna. Po przejściu przez tory (za znakami zielonymi) kierujemy się do centrum Chełma Śl. Po dojechaniu do ul. Śląskiej skręt w lewo, a następnie w prawo w ul. Bukietową. Cały czas prosto, przecinamy ul. Chełmską i wjeżdżamy (lekko pod górę) w ul. Kurpińskiego. Wspinamy się na Smutną Górę, z ładną panoramą okolicy. Ul. Kurpińskiego w dół do Chełmu Małego, na dole w lewo ul. Górnoślaską (znowu spotykamy zielony szlak turystyczny). Kładką nad Przemszą dostajemy się do Chełmka i woj. małopolskiego (3,3 km)

b/

Znów pod górkę (ul. Chrobrego) kamienistą drogą. Prosto, następnie lekko w prawo do cmentarza. Po minięciu cmentarza w lewo, przy krzyżu w prawo w dół do centrum Chełmka (ul. Słowackiego). Na końcu ul. Słowackiego w prawo, po kilkunastu metrach w lewo w ul. Piastowską. Tą ulicą (znaki zielone cały czas nam towarzyszą) jedziemy prosto, mijamy dworzec PKP. Po lewej stronie pojawią się boiska to ul. Brzozowa. Skręcamy i ul. Brzozową prosto aż do końca (6,3 km).

c/

Ulica skręca pod niewielki wiadukt kolejowy. Po przejechaniu pod nim, jedziemy prosto w las. Pojawiają się czerwone znaki szlaku rowerowego. Będą na prowadzić do ponownego spotkania zielonego szlaku turystycznego. Droga bardzo wygodna, prowadzi nas przez lasy. Pojawiają się znów zielone znaki turystyczne i to ich głównie wypatrujemy. Na jednym z zakrętów opuszczamy leśną drogę i za zielonym szlakiem wjeżdżamy na ścieżkę. Dróżka robi się coraz węższa. Przekraczamy mostek nad kanałem Matylda i dalej prosto do Ogierni. Wyjeżdżamy przy ul. Dąb. Na zakręcie przy leśniczówce w prawo, po kilkudziesięciu metrach w lewo między drzewa, do stawów i ośrodka “Tarka” (13 km).

d/

Po przejściu między stawami szlak zielony przecina się z czerwonym. Szlakiem czerwonym jedziemy w lewo. Przecinamy ul. Dąb i prosto w kierunku autostrady. Szlak czerwony przeprowadzi nas pod autostradą (dosyć obskurnym tunelem). Jadąc prosto wjeżdżamy między zabudowania Wygody skręcamy w prawo do ulicy o tej samej nazwie. Po dojechaniu do skrzyżowania w lewo (ul. Celników), a przed mostem na Przemszy w prawo szlakiem czerwonym wzdłuż rzeki.

e/

Ścieżką wśród łąk i wzdłuż rzeki jedziemy do czasu gdy dróżki zaczynają się rozchodzić. Jedna biegnie wzdłuż rzeki (skręca w lewo), druga biegnie w kierunku zabudowań (w prawo). Wybieramy tą drugą. Wjeżdżamy miedzy domy czerwony szlak wiedzie nas do ul. Zwycięstwa. Z tej ulicy w ul. Bożka. Na ul. Bożka po lewej obserwujemy znaki czerwone. Szlak skręca ostro w lewo, by po chwili skręcić w prawo. Piaszczystą dróżką jedziemy do torów kolejowych (19 km)

f/

Z drogi skręcamy za znakami czerwonymi w ścieżkę. Spotykamy znaki zielonego szlaku turystycznego (21 km). Połączonymi szlakmi jedziemy do ośrodka Łęg. Z lasu wyjeżdżamy przy elektrowni Jaworzno III. Jeziemy ul. Promienną. Skręcamy w lewo w tym miejscu gdzie szlak zielony. Znów jesteśmy wśród lasu. w miejscu rozwidlenia ścieżek kierujemy się w lewo, przechodzimy przez tory. Po wdrapaniu się na górkę, asfaltową drogą zmierzamy do ul. Wysoki Brzeg, tutaj w lewo.

g/

Przejeżdżamy nad Przemszą, pod nami autostrada. Nie pokonujemy wiaduktu lecz skręcamy w lewo w dół pod wiaduktem równolegle do autostrady i ścieżką w prawo do brzegu rzeki. Jadąc jej brzegiem (Uwaga! Szlak naprawdę prowadzi nad samym brzegiem) dojeżdżamy do Mysłowic-Brzęczkowic. Kierujemy się w lewo, ul. Podgórską, wsród ogródków działkowych do ul.Ziętka tu w prawo do ul. Mielęckiego (w lewo).

h/

Ulicą Mielęckiego jedziemy do dworca PKP Brzęczkowice, za dworcem przejazdem pod torami kolejowymi. Za torami w prawo. Trasa przeprowadzi nas przez tory, do lasu. Kierujemy się prosto do miejsca przecięcia z połączonymi szlakami zielono-czerwonym. Tutaj skręcamy w lewo (30 km).

i/

dalej jak w trasie M1 (pkt h).