Trasa Ząbkowice - Pogoria - Będzin - Sosnowiec - Katowice (D1)

 

długość trasy : około 38 km

początek trasy : dworzec PKP, Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice

 

 

 a/

Wyjeżdżając z dworca uliczką trafimy na ul. Armii Krajowej, tu skręcamy w lewo. Po stronie prawej (mijamy hotelik „Linda”) pojawiają się znaki żółtego szlaku turystycznego. Podążamy za nimi. Jadąc prosto przetniemy ul. Manifestu Lipcowego (uwaga na pędzące samochody!). Żółty szlak prowadzi nas przez lasy. Po dojechaniu do torów, przekraczamy torowisko i jedziemy drogą asfaltową (ul. Gwardii Ludowej). Przed kolejnymi torami natkniemy się na zielony szlak turystyczny (w prawo) (4,1 km)

b/

Połączonymi szlakami jedziemy między torami kolejowymi a kolejnymi ośrodkami wypoczynkowymi nad „Pogorią I”. W miejscu gdzie szlaki rozdzielają się, zielony szlak biegnie w prawo i to on nas poprowadzi dalej. Przy ośrodku „Katamaran” skręcamy w lewo i zaraz przed strumieniem w prawo, krótko przez las i wyjeżdżamy nad „Pogorią II”.

godne uwagi: zespół zbiorników wodnych „Pogoria I, II, III”

c/

Jadąc wzdłuż zbiornika Pogoria wypatrujemy zielonego szlaku turystycznego. Na rozwidleniu ścieżek biegnie on do lasu, po wyjechaniu z którego trafiamy do Piekła, tam „malowniczo” nazywa się osiedle leżące nad „Pogorią III”. Szeroką wygodną ścieżką rowerową, mając po lewej Pogorię objeżdżamy niemal połowę jej obwodu. Przed przejazdem nad niewielkim kanałem, w prawo, wzdłuż ogrodzenia ogródków działkowych. Po prawej tory przekraczamy je, przecinamy łąkę i wjeżdżamy do Parku Zielona (11,6 km).

d/

Zielony szlak turystyczny przeprowadzi nas przez park i doprowadzi nas do mostu na Czarnej Przemszy. Tuż przed mostem szlak skręca w lewo. Wąska ścieżka prowadzi nas wzdłuż rzeki do mostu który przeprowadzi nas w prawo do Będzina (Grodziec). Naszym następnym celem jest będziński zamek. Aby tam trafić jedziemy ul. Dąbrowską do skrzyżowania z ul. Świerczewskiego (skręcamy w lewo). Ulica ta doprowadzi nas do zamkowego wzgórza (20 km).

godne uwagi : zamek z XIVw., wielokrotnie odbudowywany, obecny kształt nadany w połowie XXw.

e/

Z zamku w lewo do przejścia dla pieszych przecinamy al. Kołłątaja i wjeżdżamy w ul. Małachowskiego którą w dół docieramy do dworca PKP. Za dworcem przejazdem pod torami w lewo i w prawo w ul. Sienkiewicza. Na rozwidleniu ulic w prawo w ul. Sielecką. Cały czas prosto, wzdłuż torów trafiamy do Sosnowca. Ulicą Staszica do skrzyżowania z ul. 3 Maja. Tutaj w prawo do kąpieliska. Za kąpieliskiem skręcamy w lewo do parku Sieleckiego. Przecinamy park i jadąc wzdłuż ul. 3 Maja docieramy do dworca PKP Sosnowiec (27 km).

f/

Na końcu ul. 3 Maja przejściem podziemnym wychodzimy na skwer przy ul. Dęblińskiej. Za skwerem w prawo. Przekraczamy tory kolejowe (strzeż się pociągu!) i między niskimi blokami do ul. Sobieskiego. Tą ulicą w lewo, w stronę Katowic. Mijając tzw. "Stawiki" wjeżdżamy do Szopienic (ul. Morawa).

g/

Z ul. Morawa w lewo ul. Przelotową a dalej w prawo ul. Wiosny Ludów do szopienickiego rynku. Dalej prosto ul. bp. Bednorza cały czas prosto. Po przejechaniu pod torami trafiamy przy Szkole Gastronomicznej na ul. Roździeńskiego która wyprowadzi nas do ul. Obr. Westerplatte. Skręcamy w lewo a następnie w prawo do zajezdni tramwajowej.

h/

Jadąc przez Zawodzie skręcamy w prawo w ul. Marcinkowskiego, przed domem kultury w lewo i miedzy budynkami osiedla TBS do rzeki Rawy. Jadąc ścieżka wzdłuż koryta rzeki dotrzemy przez osiedle Roździeńskiego (Gwiazdy) do centrum Katowic (38 km).