Trasa Gliwice – Zabrze - Ruda Śląska – Katowice (G1)                                            


 

początek trasy : Gliwice (dworzec PKP)

długość trasy : około 34 km

 

 

UWAGA!! Stan trasy  – czerwiec 2004. Ze względu na postępującą budowę autostrady, którą przecinamy (dwukrotnie) już niedługo będą konieczne korekty trasy.


 

a/

Po wyjściu z dworca kolejowego jedziemy ul. Zwycięstwa do rynku. Stąd szlakiem zielonym ul. Bytomską, Basztową. Przecinamy ul. Dworcową i ul. Dunikowskiego do pl. Krakowskiego. Mijamy po prawej budynki Politechniki Śląskiej i jedziemy ul. Akademicką. Szlak zielony prowadzi nas przez park i ogródki działkowe. Po lewej mamy cały czas rzekę Kłodnicę. Po dojechaniu do ul. Kujawskiej szukamy po jej przeciwnej stronie znaków zielonego szlaku turystycznego. Szlak ten poprowadzi nas wzdłuż Kłodnicy do nowo budowanej autostrady A4 (7,5 km).

godne uwagi: rynek staromiejski, ratusz z XV w. (wielokrotnie przebudowywany), kościół z XII w.

b/

Po pokonaniu autostrady szlak prowadzi nas do nasypu kolejowego i prosto ul. Brzozową do Przyszowic. Po dojechaniu do ul. Gliwickiej w lewo i na skrzyżowaniu jeszcze raz w lewo w ul. Makoszowską. Po przejechaniu wiaduktu w prawo, w ul. Oświęcimską. Ta ulica doprowadzi nas do lasu i połączonych szlaków turystycznych żółtego i niebieskiego. Na przecięciu z ul. Paderewskiego szlak żółty skręca w prawo, my podążamy prosto za znakami niebieskimi (13,5 km).

c/

Z lasu wyjedziemy w Halembie na ul. Nowy Świat. Trzymając się tej ulicy (i niebieskiego szlaku) przejeżdżamy przez Halembę, skręcając w prawo (ul. Nowa) następnie w lewo (ul. Mostowa). Po przejechaniu przez ul. 1 maja w prawo w ul. Polną. Szlak doprowadzi nas do ośrodka “Zdebel” i po raz kolejny do autostrady A4 (19 km).

d/

Po przejściu przez autostradę odnajdujemy znaki niebieskie w szerokiej leśnej drodze. Szlak doprowadzi nas do ul. Kochłowickiej, skręcamy w prawo a za wiaduktem kolejowym w lewo (ul. Panewnicka). Na ul. Grzybowej, gdzie szlak niebieski spotyka się z czarnym skręcamy w prawo i przez las dojeżdżamy do ośrodka “Przystań” (24,5 km).

e/

Za stawem skręcamy w lewo (czarny później zielony szlak turystyczny). Przecinamy ul. Piłsudskiego i leśną drogą (ul. Gościnna) dojeżdżamy do stawu i ośrodka “Radoszowy”. Teraz jedziemy za znakami czarnego szlaku turystycznego, za nimi dojedziemy do Kokocińca (ul. Jutrzenki). Wjeżdżamy w lewo w ul. Kruczą, i jeszcze raz w lewo w ul. Ogrodową. Czarny szlak (rowerowy) przekroczeniu torów wiedzie nas przez las do ul. Brygadzistów w Brynowie (30 km).

f/

Z ul. Brygadzistów do torów (szlak rowerowy skręca w prawo, my prosto). Za drugim przejazdem kolejowym (pod kładką dla pieszych) w lewo w ul. W.Pola. Jeszcze raz w lewo, wzdłuż zabudowań kopalni “Wujek”, mijamy pomnik ofiar grudnia 81`. Na światłach przekraczamy ul. Mikołowską i wjeżdżamy do parku Kościuszki. Z parku ul. Kościuszki do katowickiego rynku (34 km).