Trasa Katowice – Chorzów – Piekary Śląskie – Tarnowskie Góry (K 1)

 

 

 

 

początek trasy : Katowice rynek

 

długość trasy : około 28 km

 

 

 

  

a/

Z katowickiego rynku jedziemy w kierunku Spodka, skręcamy w ul. Chorzowską, jedziemy  w kierunku Chorzowa. Korzystamy z wygodnej ścieżki rowerowej która prowadzi nas do „Wesołego miasteczka” i Wojewódzkiego Parku Kultury. Mijając „Wesołe miasteczko” po lewej stronie trafiamy na główną aleję parku, jedziemy nią przez cały czas prosto. Po drodze mijamy ZOO, kąpielisko „Fala”, stadion Śląski. Za restauracją „Przystań” w prawo a potem  w lewo drogą brukowaną cegłą w kierunku Chorzowa Starego (6 km)

b/

Po minięciu ogródków działkowych docieramy do ul. Siemianowickiej. Skręt w lewo, a po dotarciu do skrzyżowania z ul. Bożogrobców w prawo. Ulica Bożogrobców krzyżuje się  z ul. Maciejkowicką (w prawo), ulica ta wiedzie nas wokół Zakładów Azotowych

w Chorzowie. Na kolejnym skrzyżowaniu w lewo (ul. Główna) a następnie w prawo (ul. Kluczborska). Na granicy Chorzowa i Piekar Śl.

gdzie ul. Kluczborska skręca w prawo my jedziemy w lewo w  ul. Kosynierów (10,5 km).

c/

Po lewej Zespół Krajobrazowy „Żabie Doły”, jadąc prosto około 1 km dojeżdżamy do wiaduktu kolejowego (po prawej). Przed nim przechodzimy przez tory i obok szkoły, ścieżką dojeżdżamy do ul. Harcerskiej, przecinamy ją i dalej prosto wzdłuż torów do nasypu, w górę do ul. Roździeńskiego. Skręcamy w lewo, przez most. Za mostem w prawo piaszczystą drogą w dół. Ścieżka prowadzi nas pod górkę i lekko w lewo. W miejscu gdzie tory kolejowe łączą się przekraczamy je i jedziemy wzdłuż nasypu kolejowego. Po prawej widzimy tereny magazynowe, hale. Ścieżka prowadząca nas szczytem nasypu kolejowego schodzi w dół i wiedzie nas do ul. Granicznej (w lewo) (16 km).

 

godne uwagi : Rezerwat "Segiet" jest pozostałością dawnego lasu Segieckiego z zachowanym 150 letnim drzewostanem. W sumie flora rezerwatu składa się z 15 gatunków drzew, 9 gatunków krzewów oraz 103 gatunków roślin zielonych. Na terenie Segietu można znaleźć liczne ślady dawnego górnictwa srebra i ołowiu.

 

d/

U wylotu ul. Granicznej w prawo (ul. Bytomska). To główna ulica Piekar Śląskich, jadąc nią mijamy m.in. Bazylikę NMP. Ulicę Bytomską opuszczamy na skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II, tutaj skręcamy w lewo. Zaczyna się czerwony szlak turystyczny. Po kilkudziesięciu metrach i minięciu zabudowań  po prawej stronie mamy ścieżkę porośniętą niskimi drzewami, skręcamy w nią, ścieżka robi się coraz węższa aż w końcu zmienia się w miedzę pośrodku pól. Tak docieramy do linii lasu i znaków szlaku czerwonego i zielonego.

 

godne uwagi : Bazylika NMP, najpopularniejsze śląskie sanktuarium pielgrzymkowe.

 

e/

Jadąc cały czas prosto wyjeżdżamy z lasu w Kozłowej Górze, dojeżdżamy do ul. Zgrzebnioka kierujemy się w lewo pod górę, na końcu ulicy w prawo (ul. Plebiscytowa). Po dojechaniu do ul. Powstańców Śląskich szlaki rozchodzą się, my za znakami czerwonymi jedziemy w lewo. Ulica zmienia się w polną drogę i wiedzie nas wśród sadów. Pilnie strzegąc czerwonych znaków dojeżdżamy do Orzecha (22.5 km).

f/

Przez Orzech przejeżdżamy ul. Nakielską, przecinamy ul. Bytomską, mijamy przejazd kolejowy i w końcu po prawej ,widzimy w niedalekiej odległości dworzec kolejowy Nakło. Jadąc za znakami czerwonymi, a za pomocniczą wskazówkę mając tory kolejowe, które cały czas mamy po prawej, jedziemy w kierunku Tarnowskich Gór. Czerwony szlak turystyczny nosi nazwę „Szlaku Husarii Polskiej”, i chyba od czasu przemarszu tej formacji mało kto

z niego korzystał. Ledwo widoczna ścieżyna mocno zarosła trawą, znaki turystyczne też pojawiają się rzadko (dlatego wspomniałem o torach).

g/

„Szlak Husarii Polskiej” zawiódł nas na obrzeża Tarnowskich Gór. Widzimy wiadukt kolejowy tarnogórskiej obwodnicy. Lekko skręcają w lewo obrzeżem pola docieramy do

ul. Obwodnica. Po jej przekroczeniu docieramy do osiedlowej ul. Młodości. Jadąc w prawo trafimy na ul. Chopina w lewo (znów znaki czerwone szlaku turystycznego) w dół do centrum Tarnowskich Gór. Na tarnogórskim rynku licznik wskazuje około 28 km.   

 

godne uwagi : ratusz, kościół ewangelicko-augsburski, kamienice staromiejskie.