Trasa Katowice - Tychy - Pszczyna (K 2)

 

długość trasy : około 37 km

początek trasy : Katowice, Dolina Trzech Stawów (parking przy lotnisku Muchowiec)

 

 

a/

Zaczynamy wycieczkę przy parkingu poniżej lotniska Muchowiec. Jedziemy z parkingu wzdłuż ul. Francuskiej w stronę stadionu KS „Start”, po dwustu metrach zjeżdżamy w prawo i za znakami czerwonymi szlaku rowerowego lub niebieskimi szlaku turystycznego dojeżdżamy do oznakowanego przejścia przez tory kolejowe i ul. 73 Pułku Piechoty (2,5 km)

b/

Po przekroczeniu ul. 73 PP za znakami czerwonymi przez łęg jesionowo-olszowy dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków rowerowych. Z miejsca tego możemy obrać drogę w kierunku wschodnim – do Giszowca, zachodnim – do Ochojca. Skręcamy w kierunku Giszowca, ale już po kilkunastu metrach skręcamy w prawo w dróżkę (znaki niebieskie szlaku turystycznego) prowadzącą w kierunku Murek. Znaki niebieskie skręcają w prawo, my jedziemy prosto. Po zjechaniu z niewielkiego wzniesienia, na skrzyżowaniu ścieżek skręt w prawo (żółty szlak turystyczny). Jadąc niezmiennie prosto (żółty szlak skręca w prawo) docieramy do Murcek, ul. Samsonowicza (5,2 km).

c/

Do murckowskiego rynku dojeżdżamy ul. Samsonowicza, dalej w prawo ul. Wojtalewicza.    Z ryneczku wyjeżdżamy ul. Wolności, przecinamy ul. Kołodzieja i wjeżdżamy do parku, po lewej przejście pod ul. Pszczyńską. Przed nami „Wzgórze Wandy”, jadąc cały czas prosto (początkowo czarny szlak rowerowy - który ucieka w lewo), trafiamy do skrzyżowania z leśną drogą, tu zwrot w prawo. Droga ta doprowadzi nas do zabudowań Siągarni (8,0 km).

d/

Z Siągarni w dół (czarny szlak turystyczny), mijamy skrzyżowanie leśnych dróg (spotykamy szlak rowerowy), dalej prosto do ul. Beskidzkiej. Po jej przejściu przez las do kolejnego skrzyżowania szlaków. Wybieramy czarny szlak rowerowy. Jedziemy wśród lasów, przy zabudowaniach Hamerli skręcamy w lewo, za znakami zielonego szlaku turystycznego  (11 km).

godne uwagi : rezerwat leśny Las Murckowski (pozostałość Puszczy Śląskiej)

e/

Jadąc szlakiem zielonym, przejeżdżamy nad rzeczką Mleczną, dalej szlak skręca w lewo. W miejscu gdzie szlak turystyczny skręca ostro w prawo (niemal zawraca) porzucamy go i skręciwszy w prawo, szeroką leśną drogą jedziemy do następnego skrzyżowania dróg gdzie po skręceniu w lewo dojeżdżamy wiaduktem do drogi, a właściwie nad drogę E75. Przed nami Tychy ,Wygorzele (14 km).

f/

Jedziemy ul. Długą, z tej ulicy w ul. Wspólną a następnie ul. Jaroszowicką. Skręcamy w prawo w ul. Kościelną. Po dojechaniu do ul. Oświęcimskiej i świateł przechodzimy na drugą stronę i trafiamy na ul. Główną. Jadąc tą drogą dotrzemy do ul. Urbanowickiej (skręcamy w lewo), przez tory, do ul. Towarowej. Po lewej stronie ulicy ścieżka rowerowa, nie korzystamy z niej jednak zbyt długo bo skręcamy w lewo w ul. Cielmicką. Ulica ta wiedzie nas do Cielmic, zmieniając nazwę na ul. Jedności. Po minięciu kościoła, a przed budynkiem szkoły trafiamy na czerwony szlak turystyczny (ulicą Strzelecką w prawo). Tą ulicą dojeżdżamy do wiaduktu pod ul. Beskidzką (droga bielska) i do Paprocan (21 km).

g/

Kierujemy się w kierunku charakterystycznego budynku tyskiej „Piramidy”. Przy tej budowli skręcamy w lewo i trafiamy do ośrodka wypoczynkowego i nad brzeg jeziora Paprocańskiego. Biegnącym nad brzegiem jeziora żółtym szlakiem turystycznym (w lewo) podążamy do pałacu w Promnicach. Po dotarciu tam na liczniku około 24 km.

godne uwagi : pałac myśliwski XIXw. w stylu neogotyku angielskiego.

h/

Nieopodal promnickiego pałacu (przy zabudowaniach stajni, wozowni?) odnajdujemy czerwony szlak turystyczny, jedziemy w lewo (mając za plecami pałac). Zmierzamy cały czas prosto, przecinamy ul. Beskidzką (Uwaga ! duży ruch samochodowy), po minięciu grupy zabudowań jedziemy przez chwilę asfaltową drogą, należy obserwować lewą stronę drogi, szlak prowadzi między drzewa. Za znakami czerwonymi wędrujemy przez piękne Lasy Pszczyńskie, odpocząć można nad mijanym stawem „Żebrak” (29,5 km)

i/

Znaki czerwone wyprowadzą nas z lasu przy leśniczówce w Studzienicach. Jedziemy prosto ul. Szewczyka, do szkoły, tutaj w prawo w ul. Kukułek, przez las do drogi (w lewo), a następnie po minięciu lasu w prawo do ul. Studziennickiej, prosto do ul. Górnośląskiej i przejścia ze światłami (35,5 km).

j/

Po przejściu przez światła, z ul. Bieruńskiej w lewo, w ul. Partyzantów i ul. Tulipanów. W prawo w ul. Narcyzów, przecinamy ul. Katowicką i wjeżdżamydo pszczyńskiego parku. Wyprawę kończymy na rynku pszczyńskim z zapisem licznika około 37,5 km.

godne uwagi: kamienice staromiejskie z XVIII i XIX w., pałac pszczyński z zespołem parkowym.