Trasa Katowice – Ochojec – Murcki – Giszowiec (K 7)


 

Początek trasy Katowice, Dolina Trzech Stawów (parking Muchowiec)

długość trasy około 18 km.

 

 

a/

Jedziemy z parkingu wzdłuż ul. Francuskiej w stronę stadionu KS „Start”, po dwustu metrach zjeżdżamy w prawo i za znakami czerwonymi szlaku rowerowego lub niebieskimi szlaku turystycznego dojeżdżamy do oznakowanego przejścia przez tory kolejowe i ul. 73 Pułku Piechoty (2,5 km)

b/

Po przekroczeniu ul. 73 PP za znakami czerwonymi przez łęg jesionowo-olszowy i dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków rowerowych (2,7 km).    Z miejsca tego obieramy drogę w kierunku zachodnim – do Ochojca.

c/

Jadąc za znakami zielonego szlaku turystycznego (początkowo również czerwonego i czarnego szlaku rowerowego – które porzucamy) dojeżdżamy do parkingu przy szpitalu w Ochojcu. Mając szpital po lewej stronie objeżdżamy go po czym skręcamy w prawo w ul. Zakątek. Przekraczamy strumień i po kilkunastu metrach mamy kolejne skrzyżowanie szlaków turystycznych (zielony, niebieski i czarny), my jedziemy szlakiem czarnym.

d/

Znajdujmy się na terenie rezerwatu florystycznego „Ochojec”. Jest to jeden z dwóch rezerwatów na terenie naszego miasta. Drugi również odwiedzimy w trakcie tej wycieczki. Czarny szlak doprowadzi nas do miejsca odpoczynku dla rowerzystów w miejscu spotkania z czerwonym szlakiem rowerowym (5,2 km)

e/

Jadąc lekko w górę dojeżdżamy do ul. Kołodzieja, po jej przejściu w oznaczonym miejscu zjazd w dół do miejsca rozwidlenia szlaku (6,3 km). Czarny szlak turystyczny prowadzi do Murcek, skręcając w prawo za znakami szlaku rowerowego jedziemy do Kostuchny. Czarny szlak prowadzi nas początkowo przez piękny las bukowy po 500m skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez tory kolejowe i za znakami czarnymi wśród lasów jedziemy w kierunku Murcek.

f/

Po dojechaniu do widocznej pomiędzy drzewami ul. Bielskiej (8,1 km) skręcamy w lewo drogą biegnącą równolegle do ul. Bielskiej pod górę dojeżdżamy do ul. Leśników. Po lewej mamy tereny po przemysłowe i hałdę po prawej zachodnią część rezerwatu „Las Murckowski”. Po pasach przechodzimy na drugą stronę ul. Bielskiej (uwaga duży ruch samochodów!).

g/

Przed nami rezerwat „Las Murckowski” , pozostałość Puszczy Śląskiej. Kilkanaście metrów po przekroczeniu ul. Bielskiej skręcamy w lewo       (po prawej zabudowania Siągarni). Leśna droga prowadzi nas wśród potężnych buków. Na 9 km naszej wędrówki skręcamy w prawo (ścieżka nieoznaczona – około 200 m przed miejscem do odpoczynku, drugim w tym lesie). Jadąc cały czas przez las po 1 km spotykamy się ze znakami czarnego szlaku rowerowego. Dojeżdżamy ponownie do ul. Bielskiej, przejściem podziemnym przechodzimy na drugą stronę (park Murckowski). Skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Rynku w Murckach (10,6 km).

h/

Z rynku w górę po ok. 150 m w lewo. Jedziemy za znakami czarnego szlaku rowerowego. Bardzo wygodna i malownicza dróżka doprowadzi nas  do Giszowca (staw Janina) (13.1 km).

i/

Po odpoczynku nad stawem Janina, ruszamy dalej. Objeżdżamy staw mając go po lewej stronie. Za znakami szlaku rowerowego podążamy w stronę Ochojca. Jedziemy cały czas prosto aż trafimy do skrzyżowania ścieżek opisanego w pkt. b (16 km). Z tego miejsca z powrotem do Doliny Trzech Stawów.