Trasa Gliwice - Rybnik (R1)

długość trasy : około 37 km

początek trasy : Gliwice (dworzec PKP)

a/

Z dworca ul. Zwycięstwa docieramy do gliwickiego rynku. Z rynku ul. Raciborską, mijając katedrę do pl. Mickiewicza. Z centrum miasta wyprowadzi nas ścieżka rowerowa (zielona). Prowadzi ona al. Korfantego, następnie ul. Zawiszy Czarnego, przecinay ul. Nowy Świat i cały czas prosto ul. Sikornik. dobrze oznaczony szlak rowerowy wyprowadzi nas na peryferie Gliwic i polami doprowadzi nas do linii autostrady A4 (6 km).

b/

Wiaduktem nad autostradą opuszczamy granice Gliwic. Jadąc na południe do ul. Gliwickiej (droga Bojków-Żernica) skręcamy w prawo i podążamy do Żernicy. W Żernicy odnajdujemy czerwony szlak  (ul. Miki)(12,5 km). Mijamy drewniany kościół i podążamy w stronę Nieborowic. W miejscu przecięcia szlaku czerwonego z zielonym, podążamy za znakami tego ostatniego w stronę Kuźni Nieborowskiej (20 km).

godne uwagi : Kościół p.w. Św. Michała z 1661 r. na majdanie dawnego grodziska, konstrukcji zrębowej

c/

Zielony szlak turystyczny  prowadzi nas wokół zbiornika wodnego do lasu (UWAGA ! na tym odcinku, znaki szlaku ktoś pracowicie zamalował, kierować się trzeba szarymi plamami na drzewach). Po wyjechaniu z lasu, dojeżdżamy do asfaltowej drogi (droga Kuźnia Nieborowska-Oś. Szczygłowice), przecinamy ją i przez pola zdążamy do widocznych na horyzoncie zabudowań Wilczy. Tu między zabudowaniami znów odnajdujemy szlaki żółty i zielony które doprowadzą nas do ul. Miarki (24 km).

godne uwagi : drewniany kościół p.w. św. Mikołaja, 1755 r., drewniany, jednonawowy.
 

d/

Z Wilczy wyjeżdżamy połączonymi szlakami żółtym i zielonym, w miejscu gdzie szlaki się rozchodzą wybieramy drogę którą wskazuje szlak zielony. Wśród pięknych lasów zmierzamy do kolejnego skrzyżowania szlaków. Przy leśnej kapliczce przecinają się szlaki turystyczne żółty, czarny i zielony którym przyjechaliśmy (31 km).

e/

Wybieramy ścieżkę oznaczoną tylko żółtymi znakami. Po jakimś czasie dołącza niebieski szlak turystyczny. Te znaki doprowadzą nas do Wielopola i dalej do samego centrum Rybnika. Ulicą Gliwicką, obok kąpieliska i stadionu wdrapujemy się aż do skrzyżowania z ul. Wyzwolenia. Za skrzyżowaniem w dół, ul. Łony i Sobieskiego do rybnickiego rynku (37 km).