Trasa Sławków - Sosnowiec - Katowice (S1)

 

długość trasy : około 40 km

Początek trasy : Sławków (dworzec PKP)

 

 

a/

Aby odwiedzić Sławkowski rynek musimy jechać za niebieskimi znakami w górę około 1 km. Aby wrócić na trasę wracamy do dworca .Z dworca kolejowego niebieskim szlakiem zmierzamy w lewo do przejazdu kolejowego. Po przejechaniu przez tory szlak prowadzi w prawo. Mijamy ostatnie zabudowania i wjeżdżamy do lasu. Za kolejnymi torami kolejowym skręcamy w prawo. Znaki niebieskiego szlaku coraz rzadziej widoczne. Ale możemy się orientować po torach kolejowych biegnących z prawej strony, w parowie. Jadąc cały czas prosto docieramy do "częściowo" asfaltowej drogi która doprowadzi nas prosto do przystanku autobusowego "Sławków ZWM" (10km).

b/

Z przystanku ruszamy w prawo. Droga publiczna ale ruch znikomy. Na kolejnym skrzyżowaniu w lewo. Przejeżdżamy pod trzema wiaduktami kolejowymi i docieramy do ul. Szałasowizna. Skręt w prawo i na końcu ulicy w lewo w ul. Łuszczaka. Jadąc cały czas prosto trafiamy do sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz, na ul. Główną. Po minięciu torów kolejowych, po lewej pętla tramwajowa. Najmniej ciekawy odcinek trasy. Jedziemy ul. Lenartowicza. Przed nami Zagórze. Skręcamy na obrzeżach osiedla w ul. Paderewskiego. Aby objechać bloki na końcu Paderewskiego w prawo, w ul. Rydza-Śmigłego.

c/

Po dojechaniu do skrzyżowania, w lewo w ul. 11 listopada. Ulicę tą do ul. Kukułek (w prawo). Po trafieniu na ul. Kombajnistów w lewo do ul. Narutowicza, którą przecinamy i jesteśmy na ul. Wawel. Przed wiaduktami przechodzimy przez pasy i wzdłuż ul. 3 Maja do centrum Sosnowca.

godne uwagi: budynek dworcowy wraz z nowo przebudowanym placem przed dworcem i pomnikiem Kiepury

d/

Na końcu ul. 3 Maja przejściem podziemnym wychodzimy na skwer przy ul. Dęblińskiej. Za skwerem w prawo. Przekraczamy tory kolejowe (strzeż się pociągu!) i między niskimi blokami do ul. Sobieskiego. Tą ulicą w lewo, w stronę Katowic. Mijając tzw. "Stawiki" wjeżdżamy do Szopienic (ul. Morawa). 

godne uwagi: na rynku szopienickim, kościół i budynek liceum z XIX wieku

e/

Wylot ul. Morawa, w prawo ul. Obrońców Westerplatte w stronę Zawodzia . W Zawodziu, za małą stacją benzynową w ul. Marcinkowskiego, między blokami TBS do rzeki Rawy, w lewo wzdłuż rzeki do katowickiego rynku (40 km).