Trasa Tarnowskie Góry - Zabrze - Gliwice (T3)

długość trasy : około 34,5 km

początek trasy : Tarnowskie Góry, rynek.

a/

Rynek opuszczamy ul. Zamkową wraz z czerwonym i żółtym szlakiem turystycznym. Mijamy kościół i dojeżdżamy do ul. Legionów, skręt w prawo do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu w lewo. Przed cmentarzem odbijamy w prawo w ul. Bałtycką. Na skraju parku szlak żółty odbija w prawo, a my podążamy szlakiem czerwonym dalej prosto. Przekraczamy obwodnicę tarnogórską. Po prawej widoczny "Park Wodny". Jedziemy prosto przez łąkę w stronę osiedla PKP. Przejeżdżamy je ul. Bałtycką. Wyjeżdżamy w łąki, znaków nie znajdziemy, ale droga jest tylko jedna i niemal cały czas prowadzi w dół do Rept (5,5 km).

b/

Jadąc w prawo ul. Spokojną dojeżdżamy do skrzyżowania (szlak niebieski biegnie stąd do Sztolni Czarnego Pstrąga) szlak czerwony skręca tutaj w lewo, pod górę ul. Witosa wdrapujemy się do kościoła. Za kościołem na granicy administracyjnej miasta szlak czerwony skręca w lewo w polną drogę. Pilnując znaków po kilkuset metrach skręcimy w prawo, pojedziemy na styku lasu i pola, a następnie zagłębimy się w las. Z lasu wyjedziemy przy miejscu biwakowym i drodze (Ptakowice - Górniki). Drogą w lewo i po około trzystu metrach mijamy tablicę Bytom-Górniki (9 km).

c/

Przy pierwszych zabudowaniach szlak skręca w prawo a następnie w lewo w ul. Sportową. Mijamy boisko, za znakami jedziemy prosto za ul. Zgrzebnioka w prawo w dół, w lewo i jeszcze raz w prawo do ul. Gajowej. Ulica Gajowa wyprowadzi nas z Górników wprost do lasu. Jadąc cały czas prosto trafimy do Wieszowej. Tu za znakami czerwonego szlaku kierujemy się w stronę kościoła (15 km).

d/

Mając po lewej mur przykościelny wjeżdżamy pod górkę, na skrzyżowaniu w prawo i w lewo. Ulica zamienia się w bitą drogę prowadzącą nas go Zabrza-Grzybowic. Po dotarciu do ul. Badestinusa skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do dużego skrzyżowania i ścieżką wzdłuż ul. Składowej do wiaduktu pod torami. Za wiaduktem w prawo w ul. Zwrotniczą i za znakami czerwonymi w lewo w ul. Łąkową. Przy szkole , początek czarnego szlaku rowerowego (20 km).

e/

Z ul. Ląkowej w prawo w ul. Leśną. Dojeżdżamy do lasu, cały czas za znakami czarnego szlaku rowerowego. Z lasu wyjedziemy w okolicy ul. Kaszubskiej przy budowanym "Wodnym Świecie". Skręcając w prawo dojedziemy do kąpieliska "Maciejów" (26 km).

f/

Przy kąpielisku ul. Srebrną w lewo i po około 200 m w prawo w szeroką leśna drogę. Jadąc konsekwentnie cały czas na zachód, trafimy nad brzeg potoku Mikulczyckiego. Przeprawiamy się na drugi brzeg po kamieniach i dalej prosto zmierzamy ul. Sołtysa do ul. Szymanowskiego. Tutaj znów trafiamy na czerwony szlak turystyczny, za którym jedziemy w lewo. Za wiaduktem nad drogą, szlak skręca do Parku Kultury w Gliwicach.  Z parku wyjeżdżamy na ul. Bienka (31,5 km).

g/

Ostatni etap to przejazd do gliwickiego rynku. Jedziemy ul. Bienka, przecinamy ul. Okrzei wjeżdżamy w ul. Wróblewskiego, na skrzyżowaniu z ul. Dąbrowskiego w prawo. Następnie w lewo w ul. Traugutta, pod wiaduktem kolejowym w lewo. Ul. Piwną w prawo w ul. Dworcową na światłach w prawo ul. Wyszyńskiego i w lewo ul. Zwycięstwa do rynku (34,5 km).