Trasa Miasteczko Śląskie - Brynek - Tworóg - Tarnowskie Góry (T4)

długość trasy : około 42,5 km

początek trasy : Miasteczko Śląskie (dworzec PKP)

a/

Po opuszczeniu dworca kierujemy się w lewo, w biegnącą równolegle do torów kolejowych ul. Leśną. Pojawią się również znaki zielonego szlaku turystycznego. Droga poprowadzi nas pod torami w las. Początkowo jedziemy szeroką brukowaną drogą, po około 2,5 km skręcamy w prawo na  leśny dukt. Pilnując znaków zielonego szlaku turystycznego jedziemy przez lasy lublinieckie. Zielony szlak zaprowadzi nas do Pniowca. W miejscu gdzie szlak zielony skręca w lewo (ul. Kanałowa), porzucamy go (na niedługą chwilę) i jedziemy dalej prosto ul. Jagodową i czarnym szlakiem rowerowym (9,5 km).

b/

Jadąc dalej prosto przy kościele znów trafiamy na zielony szlak turystyczny. Jego znaki zaprowadzą nas do samego Tworoga. Opuszczamy Pniowiec, zanurzamy się w las. Po wyjechaniu z niego w prawo za znakami zielonymi do Hanuska (ul. Obrońców Pokoju). Jedziemy prosto ul. Szkolną, później ul. Cichą, w lewo do ul. Chrobrego i w prawo w ul. Ciołkowskiego. Opuszczamy zabudowania i lasami podążamy do Brynka (20 km). 

godne uwagi: pałac w Brynku wraz z zespołem zabudowań przypałacowych.

c/

Z parku pałacowego w Brynku, zielonym szlakiem dotrzemy do Tworoga, to dystans zaledwie 4 km. Tworowski "zamek" (ul. Zamkowa) to punkt zwrotny naszej wycieczki. Wracamy po własnych śladach aż do Pniowca, za kościołem szlak zielony skręca w rawo w ul. Edukacji Narodowej a my z nim (34,5 km).

d/

Na łuku drogi skręcamy w lewo, przed nami ośrodek "Stary Zalew" i początek czarnego szlaku turystycznego (szlak Segiecki). Za jego znakami dojedziemy do Tarnowskich Gór. Szlak prowadzi przez lasy, z których wyjedziemy w Puferkach (39 km)

e/

Mijamy ogródki działkowe, przekraczamy tory kolejowe. Przy ul.11 Pułku Piechoty skręcamy w lewo i drapiemy się pod górę do ul.Hallera, skręcamy, z ul. Hallera w ul. Kościuszki. Z ulicy Kościuszki w prawo (ul. Mickiewicza). Jeszcze kawałek ul. Powstańców Śląskich i ul. Wajdy do tarnogórskiego rynku (42,5 km)