Trasa  Ząbkowice (Dąbrowa Górnicza) - Niegowonice - Ząbkowice (Z1)

 

początek trasy : Dąbrowa Górnicza - Ząbkowice

długość trasy : około 37 km

a/

Z dworca PKP w lewo w stronę ul.Armii Krajowej tutaj w prawo aż do al. Zwycięstwa gdzie skręcimy w lewo. Kierunek w prawo obierzemy przy ul. Rapackiego. Ulicą Hallerczyków jedziemy prosto, do miejsca gdzie po prawej znajduje się przejazd pod torami. Po przejechaniu pod torami wyjeżdżamy na ul. Relaksowej. Doprowadzi nas ona do przystanku PKP Sikorka (po lewej) (5.5 km).

b/

Jadąc prosto ul. Gilową trafiamy na ul. Idzikowskiego gdzie skręcamy w lewo. Za szkołą ul. Idzikowskiego odchodzi od głównego szlaku. Na skrzyżowaniu, mijając po lewej OSP wjeżdżamy w ul. Ks. Stanisława. Ulica zmienia się w polną drogę, przejeżdżamy pod torami i zmierzamy w stronę lasu. Jadąc"główną" drogą docieramy do skrzyżowania leśnych dróg (11 km).

c/

Po lewej widoczny wylot drogi z lasu. Na drzewach szukamy znaków czarnego szlaku turystycznego, zmierzamy w prawo a już po kilkunastu metrach w lewo między drzewa. Znaków nie jest zbyt wiele, zmierzamy do linii lasu i w prawo. Szlak nazywa się Szlakiem Partyzantów i tak też wygląd, ścieżki niemal nie ma. Jedziemy w kierunku wschodnim. Na słupie pojawia się znak czarnego szlaku i polna droga. Teraz szlak prowadzi nas cały czas prosto, do Dębiny. Tutaj na skrzyżowaniu polnych dróg szlak skręca w lewo i prowadzi nas do Niegowonic (16,5 km).

d/

Po minięciu skrzyżowania z ul. Pilicką , ul. Grabowską w stronę szkoły podstawowej. Za szkołą żółtym szlakiem turystycznym w lewo w ul. Podgórną. Szlak żółty skręca w prawo, my jedziemy polną drogą w prawo. Droga doprowadzi nas do ul. Pilickiej, asfaltem w prawo do skałek niegowonickich. Panorama jaka tam się rozpościera obejmuje Łazy, Ogrodzieniec, Dąbrowę Górniczą (19 km).

e/

Asfaltową drogą wracamy do Niegowonic, skręcamy w ul. Kościuszki. Przy kościele w lewo w ul. Nowowiejską (żółty szlak turystyczny). Ulica ta wyprowadzi nas z Niegowonic. przecinamy ul. Kolejową i przed nami łąki a w perspektywie las. Powinien prowadzić nas żółty szlak, ja jednak jego znaków nie potrafiłem odnależć. Jadąc na "czuja" przez lasy i łąki, w kierunku południowo-zachodnim wyjechałem z lasu w okolicy nasypu kolejowego. Przejazd pod torami i kolejny odcinek przez las wyprowadzi nas na ul. Szkotnica w Łęku (27 km).

f/

Ulicą Szkotnica, do skrzyżowania z ul. Przelotową, tutaj w prawo. Na kolejnym skrzyżowaniu opuszczamy asfaltową drogą i jedziemy prosto ul. Pszenną w kierunku widocznych na skraju lasu zabudowań. Pojawiaja się znaki żółtego szlaku turystycznego. Jedziemy ich tropem. Kiedy jednak odchodzą one w lewo, my dalej jedziemy prosto, "główną" drogą leśną przez las Bienia.

g/

Po wyjechaniu z lasu dalej prosto, aż do ul.Szosowej w Ząbkowicach. Tutaj w lewo. Mijamy kościół i jedziemy ul. Gospodarczą. Następnie w prawo w ul. Sikorskiego i w lewo, wzdłuż torów do stacji PKP Ząbkowice (37 km).